Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 24 lutego 2018

    Dzień powszedni

    (Pwt 26, 16-19)
    Mojżesz powiedział do ludu: "Dziś Pan, Bóg twój, rozkazuje ci wykonać te prawa i nakazy. Przestrzegaj ich, wypełniaj z całego swego serca i z całej duszy....

Caritas tarnowska z powodzianami

Logo CaritasDiecezja Tarnowska po raz kolejny stanęła w obliczu powodzi. Po dziesięciu miesiącach przerwy (lipiec 2009 roku) żywioł ponownie dał znać o sobie powracając w prawie w te same miejsca, co 9 i 13 lat temu. Woda wyrządziła ogromne szkody stawiając wiele rodzin w tragicznej sytuacji. Poszkodowanych zostało wielu naszych diecezjan.Caritas Diecezji Tarnowskiej aktywnie pomaga poszkodowanym od pierwszych chwil tragedii. Zostało już zakupionych 32 palety chemii: środki czystości, dezynfekcyjnych oraz 28 palet wody pitnej. W dniu 18 maja rozpoczeto udzielanie pomocy.

Parafia Borzęcin i Bielcza otrzymała 9 palet chemii i 15 palet wody. Parafia Ciężkowice 0.5 palety chemii i 1 paletę wody. Parafia Cikowice 2 palety chemii i 4 palety wody. Pomoc kolejnym parafiom będzie rozdzielana sukcesywnie. W dniu 19 maja dotrą kolejne zamówione 32 palety środków czystości, a w czwartek 20 palet wody mineralnej. To pomoc w tym momencie najważniejsza, bo jak wspomniał ks. Paszyński z Borzęcina w „sklepach terenów powodziowych nie ma wody”, a chemia będzie potrzebna, gdy opadnie woda. Dla potrzebujących zostały przygotowane również osuszacze, które są systematycznie zabierane na dotknięte powodzią tereny. Centrala Caritas na bieżąco zbiera wiadomości wciąż docierają wiadomości o wielkości szkód i skutkach powodzi. Parafialne Oddziały jak i sami proboszczowie nadsyłają informacje o ilości poszkodowanych. W wiele miejsc zarząd Caritas Diecezji dotarł osobiście, wysłuchując smutnych relacji, za którymi kryją się ludzkie tragedie.

Do wieczora 18 maja dotarły do Caritas informacje o następujących poszkodowanych parafiach:
Borzęcin - ponad 200 zalanych gospodarstw
Bielcza - ponad 130 domów
Cikowice – 150 domów
Mikluszowice – miejscowość Baczków 150 domów w tym 3 zalane całkowicie
Skrzyszów - ponad 100 domów – te same, co w lipcu 2009
Ciężkowice - ok.20 domów oraz ubojnia przy stadionie.
Gromnic - ok. 5 domów
Zborowicach - ok. 6 domów
Tuchów – 20 domów
Ziempniów – 50 domów
Krzyżanowice – około 50 domów
Bochnia św. Mikołaja – 20 domów
Jurków - 3 domy
Ryglice - 8 domów
Jodłówka - 10 domów
Podgórska Wola – 15 domów
Szynwałd – 20 domów w tym jeden, który się osuwa wraz z podmytą ziemią
Łękawica – 20 domów

Caritas Tarnowska zwracama się z prośbą o włączenie się w pomoc poszkodowanym. Firmy i osoby indywidualne mogą bezpośrednio przekazywać dary do centrum zbiórki tarnowskiej Caritas, które działa przy Domu dla Bezdomnych Mężczyzn - Tarnów, ulica Prostopadła 9a. W pozostałych rejonach diecezji zbiórkami zajmują się Parafialne Oddziały Caritas, które przyjmują dary i przekażą je w rejony popowodziowe. Potrzebne są: woda, środki czystości, żywność, a w dalszej perspektywie zapewne i inne rzeczy.
Osoby i instytucje mogą również wpłacać pieniądze na konto tarnowskiej Caritas z dopiskiem "pomoc poszkodowanym". Konto: PKO BP I O/Tarnów 71 1020 4955 0000 7302 0097 4683 Caritas Diecezji Tarnowskiej współpracuje z diecezjalnym radiem RDN Małopolska, które na bieżąco informuje o sytuacji w terenie i udzielanej pomocy.
Caritas Polska apeluje o pomoc finansową dla powodzian. Od dziś do 25 maja można wysyłać sms-a charytatywnego o treści „Pomagam” na numer 72 052 (2,44 zł z VAT). Zebrane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie pomocy doraźnej.

 

Posłuchaj (mówi ks. Piotr Grzanka zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej ): http://www.diecezja.tarnow.pl/admin/dsi/mp3/19-05_09-49-04.mp3{/audio}